مطبخ یار

10 روش برای تقویت باروری مردان و افزایش تعداد اسپرم در آنها

چکیده کوتاه مطلب

ناباروری در میان زوجین بسیار رواج دارد. از این رو تقویت باروری مردان نیازمند داشتن تغذیه ، سبک زندگی سالم و ورزش کردن است.
راهنمای مقاله

مشکلات ناباروری در میان زوجین سراسر دنیا شیوع بسیار زیادی دارد، از این رو اگر شما و همسرتان با این مشکل روبرو هستید بدانید که تنها نبوده و در دنیا از هر 6 زوج یک زوج با مشکل باروری دست و پنجه نرم می‌کنند. با این حال از هر 3 مورد این میزان تنها یک مورد به دلیل مشکلات باروری مربوط به مرد است.

در حالی که ناباروری همیشه قابل درمان نیست اما راه‌هایی برای تقویت باروری مردان و افزایش تعداد اسپرم در آنها وجود دارد. گاهی پیروی از یک سبک زندگی و تغذیه سالم در کنار مصرف مکمل‌ها می‌تواند منجر به افزایش تعداد اسپرم مردان و تقویت باروری آنها شود.

در این مقاله شما را با 10 روش برای تقویت باروری مردان و افزایش تعداد اسپرم در آنها آشنا خواهیم کرد.

منظور از باروری مردان چیست؟

باروری به توانایی تولید مثل افراد بدون کمک پزشکی می‌گویند، با توجه به این توضیح عدم باروری مردان عبارت است از ضعیف شدن شانس آنها در باروری که معمولا به تعداد اسپرم بستگی دارد.

علاوه بر تعداد اسپرم موارد زیر نیز می‌تواند در باروری یا عدم باروری مردان نقش داشته باشد، بدیهی است توجه به این نکات سبب تقویت باروری مردان می‌شود:

 • کیفیت اسپرم: کیفیت اسپرم تعداد یا غلظت سلولهای اسپرم در مقدار مشخصی از مایع منی است. تحرک اسپرم به عنوان یکی از فاکتور‌های اصلی در کیفیت اسپرم می‌باشد. سطح تستوسترون نیز(هورمون جنسی مردانه) به عنوان فاکتوری دیگر در شناخت کیفیت اسپرم در مردان می‌باشد. سطح تستوسترون مناسب می‌تواند به تقویت باروری مردان کمک کند.
 • میل جنسی: میل جنسی در مردان تابع میزان اسپرم (میزان مایع منی) آنها می‌باشد. از این رو غذاها و مکمل‌هایی برای افزایش تعداد اسپرم در مردان وجود دارد که منجر به افزایش میل جنسی آنها می‌شود.
 • اختلال نعوظ: اختلال نعوظ که به عنوان ناتوانی جنسی شناخته می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که یک مرد قادر به ایجاد یا حفظ نعوظ خود نیست. عدم نعوظ می‌تواند باعث ناباروری در مردان شود.

علاوه بر موارد فوق ناباروری در مردان می‌تواند به دلایل مختلف دیگری از جمله ژنتیک، سلامت عمومی، تناسب اندام، بیماری‌ها و… رخ دهد.

مواد غذایی برای تقویت قدرت باروری مردان و افزایش تعداد اسپرم در آنها کدامند؟

1- مکمل‌های اسید دی آسپارتیک برای تقویت باروری مردان

اسید دی- آسپارتیک (D-AA) نوعی اسید آمینه است که ساختار بسیاری از پروتئین‌ها را تشکیل می‌دهد و عمدتا در بیضه‌ها و همچنین در سلولهای اسپرم وجود دارد.

محققان معتقدند اسید دی- آسپارتیک در باروری مردان نقش دارد. این اسید آمینه می‌تواند سطح تستوسترون، هورمون جنسی مردان را که نقش اساسی در باروری آنان دارد افزایش دهد.

گرچه این مکمل در باروری مردان بسیار مهم می‌باشد ولی باید زیر نظر پزشک متخصص تغذیه مصرف شود.

2- ورزش منظم به منظور افزایش سطح تستوسترون

ورزش منظم علاوه بر داشتن سلامتی برای تمام اعضای بدن، می‌تواند باعث افزایش سطح تستوسترون و بهبود باروری در مردان شود.

مطالعات نشان می‌دهد که آقایانی که به طور منظم ورزش می‌کنند، سطح تستوسترون بالاتر و کیفیت مایع منی در آنها نسبت به مردان غیرفعال بیشتر است. با این حال، شما باید از ورزش بیش از حد نیز خودداری کنید زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و سطح تستوسترون را کاهش دهد.

3-مصرف متعادل ویتامین C به منظور تقویت باروری در مردان

قطعا با توانایی ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا هستید. علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن مصرف مکمل‌های آنتی اکسیدانی، مانند ویتامین C، ممکن است باعث بهبود باروری شود. ویتامین C این کار را از طریق خنثی کردن اثرات اسید اکسیداتیو انجام می‌دهد.

اسید اکسیداتیو (ROS) زمانی بالا می‌رود که دفاع آنتی اکسیدانی بدن به دلیل بیماری، پیری، سبک زندگی ناسالم یا آلاینده‌های محیط زیست دچار ضعف شود.

مقادیر بالای اسید اکسیداتیو(ROS) ممکن است باعث آسیب بافتی، التهاب، خطر بیماری‌های مزمن و ناباروری در مردان شود. مصرف آنتی اکسیدان کافی مانند ویتامین C، ممکن است به خنثی کردن برخی از اثرات مضر اسید اکسیداتیو کمک کند.

4-کاهش میزان استرس به منظور افزایش تعداد اسپرم در مردان

استرس ممکن است رضایت جنسی شما را کاهش داده و قدرت باروری شما را مختل کند. استرس می‌تواند باعث افزایش سطح کورتیزول شود که اثرات منفی شدیدی روی سطح تستوسترون دارد. وقتی کورتیزول بالا می‌رود، سطح تستوسترون(هورمون جنسی مردانه) کاهش می‌یابد.

در حالی که اضطراب شدید با دارو درمان می‌شود، اما می‌توان با استفاده از روش‌های آرام سازی، انواع خفیف استرس را کاهش داد. مدیریت استرس می‌تواند به سادگی قدم زدن در طبیعت، مراقبه، ورزش یا وقت گذرانی با دوستانتان باشد.

5-ویتامین D، ویتامینی کلیدی در تقویت باروری مردان

تقویت باروری مردان

ویتامین D می‌تواند برای باروری زنان و مردان بسیار مهم و کلیدی باشد. این ویتامین می‌تواند باعث افزایش سطح تستوسترون و تحرک بهتر اسپرم شود.

6- ریشه گیاه تریبولوس برای افزایش تعداد اسپرم در مردان

ریشه گیاه تریبولوس یک گیاه دارویی است که اغلب برای افزایش قدرت باروری مردان استفاده می‌شود که به منظور بهبود عملکرد نعوظ و میل جنسی توصیه و تجویز می‌شود.

این گیاه می‌تواند با افزایش سطح ترشحات تستوسترون به افزایش تعداد اسپرم در مردان کمک کند. با این حال مصرف این گیاه باید تحت نظر پزشک متخصص گیاهان دارویی انجام شود.

7-برای بهبود عملکرد جنسی خود شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله یکی از سبزیجات مهم در آشپزی و داروسازی است. شنبلیله می‌تواند سطح تستوسترون خون را افزایش و چربی خون را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

8-مکمل روی و نقش آن در تقویت باروری مردان

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و ماهی یافت می‌شود. دریافت روی کافی یکی از ارکان باروری مردان است.

مطالعات نشان می‌دهد که کمبود روی با سطح تستوسترون پایین، کیفیت پایین اسپرم و افزایش خطر ناباروری مردان ارتباط دارد، بنابراین مصرف مکمل‌های روی سطح تستوسترون و تعداد اسپرم را افزایش می‌دهد.

9-مصرف عصاره ریشه آشواگاندا

ریشه آشواگاندا یک گیاه دارویی است که از زمان‌های بسیار قدیم در هند استفاده می‌شود. عصاره ریشه آشواگاندا می‌تواند با افزایش سطح تستوسترون، وضعیت باروری مردان و تعداد اسپرم در آنها را بهبود بخشد .

مطالعات همچنین نشان می‌دهد که مکمل‌های ریشه آشواگاندا ممکن است تحرک اسپرم و وضعیت آنتی اکسیدانی را بهبود بخشد.

10-تاثیر ریشه گیاه دارویی ماکا بر میل جنسی

ریشه ماکا یک گیاه محبوب است که از پرو شروع به رشد کرده است و برای عملکرد آن در بهبود میل و عملکرد جنسی و باروری استفاده می‌شود.  همچنین باعث افزایش تعداد و تحرک اسپرم در مردان سالم می‌شود.

مصرف این گیاه بدون تجویز پزشک متخصص باعث اختلالات هورمونی در مردان می‌شود.

توصیه‌هایی دیگر برای بهبود عملکرد جنسی در مردان

در زیر توصیه‌هایی اضافی برای تقویت باروری مردان و بهبود کیفیت و تعداد اسپرم آنها آورده شده است:

 • یک سبک زندگی سالم داشته باشید. شیوه‌های زندگی ناسالم سلامت کلی شما از جمله باروری را مختل می‌کند.
 • وزن اضافی خود را کاهش دهید چرا که وزن اضافی ممکن است با ناباروری همراه باشد.
 • از مصرف الکل به شدت پرهیز کنید. مصرف الکل سطح تستوسترون را کاهش می‌دهد و کیفیت اسپرم را مختل می‌کند.
 • خواب کافی داشته باشید. داشتن خواب کافی برای حفظ سلامت عمومی ‌بدن ضروری است. خواب بیش از حد نیز با کاهش کیفیت پایین اسپرم در ارتباط است.
 • از خوردن زیاد سویا خودداری کنید. سویا سرشار از ایزوفلاون است که با پایین آوردن کیفیت اسپرم همراه است.
 • به عنوان میان وعده گردو مصرف کنید. گردو غنی از آنتی اکسیدان بوده که برای باروری مفید است.

سخن پایانی

ناباروری در مردان مشکلی نسبتاً رایج است و بسیاری از مردان را در سراسر جهان درگیر آن می‌باشند.

اگر به مشکلات باروری مبتلا هستید، بهترین راهکار این است که بر بهبود سلامت عمومی ‌بدن خود تمرکز کنید. بسیاری از نکاتی که در بالا ذکر شد اجزای اصلی یک سبک زندگی سالم می‌باشد.

با این حال هیچ راه حل تضمینی وجود ندارد، اما اگر سطح پایین تستوسترون از دلایل ناباروری در مردان باشد داشتن تغذیه سالم می‌تواند به تقویت باروری مردان و افزایش تعداد اسپرم در آنها کمک کند.

ads
ads
ads

موضوعات مجله

.

آخرین مطالب مجله

.
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد یا جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

 

 

 1. بازتاب هاآشنایی با 14 مورد از بهترین خواص خرما و هسته آن - مطبخ یار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب
0