مطبخ یار

خطرناک ‌ترین غذاهای ممنوعه در بارداری کدام غذاها می ‌باشند؟

چکیده کوتاه مطلب

زنان باردار باید در دوران بارداری به تغذیه خود اهمیت زیادی بدهند چرا که تغذیه سالم می‌تواند باعث رشد بهتر مادر و جنین شده و خوردن غذاهای ممنوعه در بارداری باعث آسیب به جنین شود.
راهنمای مقاله

دوران بارداری دورانی پر فراز و نشیب می‌باشد که توجه به غذاهای ممنوعه در بارداری برای زنان از اهمیت خاصی برخوردار است، از این رو باید آنها به رژیم غذایی سالم خود توجه کنند و سبد غذایی خود را تحت نظر یک متخصص تغذیه آماده کنند چرا که خوردن غذاهای مضر در این دوران باعث آسیب به جنین می‌شود. در ادامه شما را با غذاهای ممنوعه در بارداری و دوران آن بیشتر آشنا می‌کنیم.


1- ماهی های بزرگ حاوی جیوه

غذاهای دریایی سرشار از امگا ۳، ویتامین آ و پروتئین هستند که می‌تواند برای مادر و جنین بسیار مفید باشد. خوردن این گونه غذاها می‌تواند باعث رشد بهتر مغز و چشم جنین شود، با این حال خوردن بعضی از ماهیان و صدف ها از غذاهای ممنوعه در بارداری می‌باشد چرا که می‌تواند حاوی جیوه و مواد سمی‌باشد. خوردن جیوه می‌تواند باعث اختلال در سیستم عصبی نوزاد شود.

مادران باردار باید توجه داشته باشند که به هنگام خرید ماهی هایی را انتخاب کنند که کوچکتر بوده چرا که هرچه ماهی بزرگتر باشد احتمال وجود مواد حاوی جیوه در آن بیشتر است.

همچنین باید توجه داشته باشند تا از غذاهای تهیه شده با ماهی های خام نظیر سوشی خودداری کنند چرا که این غذاها نیز از غذاهای ممنوعه در دوران بارداری می‌باشد و ماهی که مصرف می‌کنند باید حداقل در دمای ۶۳ درجه سانتی گراد به خوبی پخته شود تا گوشت آن به طور کامل سفید شده و از هم باز شود.


2- مواد غذایی پروتئینه خام یا نیم پز

خوردن مواد پروتئینه در دوران بارداری برای مادر و جنین ضروری است اما مواد غذایی پروتئینی خام یا نیم پز از غذاهای ممنوعه در بارداری می‌باشد که زنان باردار باید از خوردن آنها اجتناب کنند.

برای خوردن تخم مرغ نیز اطمینان حاصل کنند که تخم مرغ به میزانی پخته شده باشد که سفیده و زرده آن از هم جدا شده باشد تا از مسمومیت غذایی با باکتری سالمونلا جلوگیری به عمل آید. همچنین به هنگام خرید تخم مرغ از انتخاب تخم مرغ های‌ترک خورده یا کثیف خودداری کنید.

گوشت یا مرغ خام و به خوبی پخته نشده نیز همانطور که گفته شد از غذاهای ممنوعه در دوران بارداری است که باعث مشکلات انگلی و التهاب روده می‌شود. بعد از خرید گوشت یا مرغ آن را به خوبی بشویید و در دمای مناسب بپزید تا اثری از رنگ صورتی یا خون در آن نباشد.


3- نوشیدنی های انرژی‌زا و یا حاوی کافئین زیاد

غذاهای ممنوعه در بارداری

کافئین به طور طبیعی در چای و قهوه موجود است که خوردن میزان کافی آن برای زنان باردار خطری ندارد. اما مواد کافئینه با غلظت بالا از غذاهای ممنوعه در بارداری می‌باشد که مصرف بالای آن می‌تواند خطر سقط جنین،‌ زایمان سخت و وزن کم نوزاد در هنگام تولد را افزایش دهد.

مادران باردار باید توجه داشته باشند که برای جلوگیری از این اتفاق لازم نیست که مصرف کافئین را به طور کامل قطع کنند اما بیش از ۲۰۰ میلی گرم در روز از مصرف مواد حاوی کافئین جلوگیری کنند. نوشیدنی های انرژی‌زا نیز از غذاهای ممنوعه در دوران بارداری می‌باشد که حاوی مقادیر بالای کافئین می‌باشد که خوردن آن برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.


4- سبزیجات بوفه و سالاد بارها

 خوردن سبزیجات تازه برای زنان باردار بسیار لازم است و باید در تغذیه زنان در بارداری قرار گیرد چرا که فیبر کافی باعث بهبود روند سیستم گوارشی بدن می‌شود. اما سبزی هایی که به میزان کافی شسته نشده باشند یا استفاده از از سبزی و سالاد های بوفه و سالاد بارها از غذاهای ممنوعه در بارداری می‌باشد چرا که معمولاً فضای باز این گونه سالاد بارها خطر بیشتری برای ابتلا به آلودگی لیستریا دارد.

 لیستریا یکی از باکتری های مضر می‌باشد که ابتلا به آن باعث مسمومیت غذایی، تب ، دل درد و… می‌شود. افراد بهتر است در دوران بارداری از سالاد بارها و بوفه هایی که سالاد آماده دارند استفاده نکنند و‌ترجیحاً خودشان در منزل این گونه سالادها را فراهم کنند.

همچنین بهتر است از سبزی های خوردنی که به صورت بسته بندی شده در هایپر مارکت ها یا سوپر مارکت ها موجود می‌باشد خودداری کنند و همان طور که گفته شد این سبزی‌ها را در منزل آماده و مصرف کنند.

برای از بین بردن هر گونه باکتری مضر نیز میوه‌ها و سبزیجات را به خوبی بشویند و از خوردن جوانه های خام مانند شبدر و یا جوانه گندم که از غذاهای ممنوعه در دوران بارداری می‌باشد خودداری کنند.


5- خوردن غذاهایی که فرد قبلا به آنها آلرژی داشته است

 اگر قبل از بارداری فرد به مواد غذایی مختلفی نظیر کره بادام زمینی یا خود بادام زمینی آلرژی داشته و مصرف آنها باعث ایجاد التهاب در او می‌شده است، بعد از بارداری نیز از مصرف آنها خودداری کرده و یا با پیشنهاد پزشک متخصص تغذیه اقدام به مصرف آنها کند.

 مواد غذایی آلرژی‌زا از غذاهای ممنوعه در بارداری می‌باشد چرا که خوردن این ‌گونه غذاها علاوه بر ابتلای فرد به آلرژی می‌تواند نوزاد را نیز به آلرژی و التهاب مبتلا کند.

سخن پایانی:

زنان باردار باید در دوران بارداری به تغذیه خود اهمیت زیادی بدهند چرا که تغذیه سالم می‌تواند باعث رشد بهتر مادر و جنین شده و خوردن غذاهای ممنوعه در بارداری نظیر ماهی های حاوی جیوه، مواد غذایی پروتئینی خام یا نیم پز و نوشیدنی های حاوی کافئین زیاد می‌تواند باعث آسیب به جنین شود.

منبع:https://www.healthline.com

ads
ads
ads

موضوعات مجله

.

آخرین مطالب مجله

.
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد یا جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب
0