صدمات ورزشی و راهکارهایی برای جلوگیری از آن

چکیده کوتاه مطلب

آشنایی با صدمات ورزشی و راهکارهایی برای جلوگیری از آن می تواند به شما کمک کند تا انتخاب کنید کدام فعالیت های بدنی برای شما مناسب تر است.
راهنمای مقاله

وقتی کلمه ورزش را می شنوید احتمالاً به بسکتبال ، والیبال یا فوتبال فکر می کنید یا فردی که به دنبال تناسب اندام باشد ممکن است به تمرینات روزانه ای بیشتری فکر کند.

دفعه بعد که کلمه ورزش و تناسب اندام را می شنوید به خاطر داشته باشید ورزش کردن به معنای هر فعالیت بدنی که خواه از طریق انجام ورزش خاص یا از طریق هر تمرین سبک و ایمن دیگر که باعث تقویت سیستم اسکلتی عضلانی و کاهش وزن ( بدون صدمات ورزشی )می شود ، می باشد.

بررسی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) نشان داده است که اضافه وزن به شدت با محدود کردن حرکات مفاصل همراه است این در حالی است که با ورزش کردن و کاهش وزن و تقویت سیستم اسکلتی عضلانی این محدودیت برطرف می شود.

فقط چند مورد از فواید ورزش کردن عبارت است از:

سطح انرژی شما را افزایش می دهد.

باعث تقویت روحیه و سطح نگرش شما می شود.

 به بدن شما کمک می کند تا در مقابل بعضی از فعالیت های روزمره ساده که می تواند باعث خونریزی و یا سایر عوارض شود ( بخصوص در مفاصل و ماهیچه های ضعیف شده) ایستادگی کند.

اقدامات برای جلوگیری از صدمات ورزشی

تعیین اهداف ورزشی برای جلوگیری از صدمات ورزشی در آینده

سطح تناسب اندامی که میخواهید به آن برسید و به طور کلی اهدافتان از ورزش کردن را تعیین کنید و هیچگاه در رسیدن به این اهداف خود را با دیگران مقایسه نکنید.

هیچ وقت تصور نکنید یک شب میتوانید به همه اهداف ورزشی خود برسید همه باید از صفر شروع کرده و در سطوح مختلف کار کنند تا به اهداف خود برسند. لذا ارزیابی صادقانه از سطح تناسب اندام شما کمک می کند تا سریعتر به اهداف خود برسید.

درست مانند سایر زمینه های زندگی ، تعیین هدف در ورزش به شما امکان این را می دهد تا بهتر به سمت آن گام بردارید و تلاش کنید. می توانید یک برنامه ایجاد کرده و پیشرفت خود را ترسیم کنید. برنامه باعث می شود منظم گام بردارید و بدانید چه زمانی اهداف خود را انجام داده اید از این رو باعث می شود از فعالیت های شدید در رشته ورزشیتان که ممکن است منجر به صدمات ورزشی شود دوری کنید.

مشاوره با فیزیوتراپیست بهترین راهکار برای جلوگیری از صدمات ورزشی

صدمات ورزشی و فیزیوتراپی

 قبل از شروع هرگونه برنامه ورزشی با فیزیوتراپیست مناسب مشورت کنید. این کار باعث می شود:

 در مورد انجام فعالیتهایی با شما صحبت کند که به بدن شما آسیب نمی رساند.

 روشهایی را برای تغییر فعالیتهایی که می خواهید انجام دهید پیشنهاد می کنند تا خطر آسیب دیدگی و به طور کلی صدمات به حداقل برسد.

در صورت آسیب دیدگی یا خونریزی می تواند به شما کمک کند.

در صورت صدمه ورزشی با فیزیوتراپیست خود در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید و مشخص کنید چه زمانی می توانید فعالیت های بدنیتان را ادامه دهید.اگرچه در بیشتر اوقات به شما گفته می شود که نمی توانید فعالیت هایتان را ادامه دهید تنها به این دلیل که خطر آسیب یا خونریزی  عضلانی بیشتری وجود دارد.

دانستن هر گونه خطر احتمالی می تواند به شما کمک کند تا انتخاب کنید کدام فعالیت های بدنی برای شما مناسب است. شاید شما تصمیم بگیرید که در ورزشی مانند فوتبال یا کشتی شرکت نکنید ، زیرا می دانید خطر صدمات جدی در ناحیه سر ، گردن و ستون فقرات زیاد است.

یک فیزیوتراپیست هنگام پیشنهاد یک ورزش به شما ، نوع بدن ، سابقه خونریزی گذشته و وضعیت مفاصلتان را در نظر می گیرد لذا قبل از شروع هر ورزشی حتما با آن ها مشورت کنید.

با فیزیوتراپیست خود درباره بهترین راه برای به حداقل رساندن خطرات مرتبط با ورزشی که انتخاب کرده اید صحبت کنید و بدانید در صورت بروز آسیب یا خونریزی چه کاری باید انجام دهید.

 هنگامی که می دانید چه مفاصل یا ماهیچه ای می تواند برای ورزش انتخابی شما مشکل ایجاد کند می توانید برای بهبود آن ناحیه تلاش کنید. شما می توانید این کار را توسط تمرینات کششی و تقویتی که در واقع باعث می شود مفاصل شما آزادتر حرکت کند ، باعث انعطاف پذیری عضلات شما و هم چنین باعث افزایش قدرت عضلات شما برای پشتیبانی بیشتر مفصل شود ، انجام دهید.

فعالیت هوازی روزانه به مدت 30 دقیقه بهتر از ورزش نتیجه می دهد ولی همیشه به خاطر داشته باشید فاکتوری که از خود فعالیت اهمیت بیشتری دارد این است که چگونه این فعالیت ها روی قسمت های مختلف بدن شما تأثیر می گذارد.

ads
ads
ads

موضوعات مجله

.

آخرین مطالب مجله

.
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد یا جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب
0