شوره سر و نکاتی برای جلوگیری از آن

چکیده کوتاه مطلب

شوره سر و پوسته های خشک سر دو مفهوم متفاوت است. شوره سر محصولی است که به وسیله باکتری ها ایجاد می شود در حالی که پوست های خشک سلول های مرده پوست است.
راهنمای مقاله

در این مقاله با شوره سر و تفاوت آن با پوست های خشک شده سر و چند نکته برای جلوگیری از آن آشنا خواهید شد.

تفاوت پوست های خشک شده با شوره سر

شوره سر و پوسته های خشک سر دو مفهوم متفاوت است که غالبا با هم اشتباه گرفته می شوند. شوره سر محصولی است که به وسیله باکتری ها ایجاد می شود در حالی که پوست سر خشک سلول های مرده پوست است که از بین می روند ، خشک می شوند و بین سایر موها جا می گیرند درمان این دو نیاز به دو فرایند متفاوت دارد:

1- شوره سر معمولا با شامپوهای مخصوص شوره سر که در داروخانه ها می باشد ، درمان می شود فقط به خاطر داشته باشید که  بیش از حد  از آن استفاده نکنید و نگذارید مشکل شوره سر ، خود به یک مشکل جدی تر پوست سر تبدیل شود.  

2- به طور طبیعی تر با اضافه کردن روغن درخت چای به پوست سر و شستشوی آن ، شوره سر به آسانی درمان می شود. این روغن خاص ، دارای یک عنصر ضد باکتریایی قوی است که با آنچه که باعث تولید بیش از حد سلول های پوستی می شود ، مبارزه می کند.

3- جوش شیرین نیز برای شوره سر بسیار موثر می باشد. خمیری از مخلوط جوش شیرین و آب ایجاد کنید و سپس موهایتان را در حمام با آن بشویید. به طور کلی جوش شیرین به تعادل pH پوست سر شما کمک می کند.

4- چنانچه سلامتی پوست سر شما به خطر بیفتد علاوه بر ایجاد شوره سر ، بر ساقه های موهای شما نیز تأثیر می گذارد زیرا روغنهای موجود در پوست سر در ساقه مو توزیع می شوند لذا اگر پوست سر فاقد روغن باشد ، ساقه های موهای شما نیز ممکن است آسیب ببینند. با استفاده از یک شامپو تقویتی از رطوبت پوست سر خود مطمئن شوید.

5- علاوه بر استفاده از شامپو های تقویتی یک یا دو بار در هفته موهای خود را هیدراته کنید این عمل ( هیدراتاسیون ) حتی بیشتر از شامپوهای تقویتی مواد مغذی فراهم می کند که ساقه مو را ترمیم و تغذیه می کند.

6- برای حفظ رطوبت پوست سر و روغن های اساسی آن از سشوار هایی استفاده کنید که گرما را به طور یکنواخت در همه جای سر پخش می کند.استفاده از سشوار های متمرکز کننده نقطه ای گرما ، باعث از بین رفتن رطوبت و روغن پوست سر می شود. به هنگام استفاده از سشوار هم توجه داشته باشید که آن را در فاصله مناسب شش تا 8 سانتی متری نگه دارید.

7- چنانچه موهای شما نیاز به سشوار شدید و متمرکز دارد حتما از از اسپری محافظ در مقابل گرما استفاده کنید تا از گرمازدگی موهای شما توسط وسایل حرارتی جلوگیری شود و روغنهای مورد نیاز از سطح پوست شما از بین نروند.

8- علاوه بر گرمای وسایل حرارتی نظیر سشوار که با خشک کردن پوست سر می توانند باعث ایجاد شوره سر یا آسیب به ساقه های مو شوند ، پرتوهای UVA و UVB خورشید می توانند با خشک کردن پوست سر شما به موهای شما و ساختار کوتیکول آن آسیب برساند.هنگامی که کوتیکول آسیب ببیند هیچ سد محافظتی در مقابل عوامل بیرونی و خطرناک برای مو وجود ندارد.

9- موهای ریز و فرفری بیشتر مستعد دریافت گرما و پرتوهای مضر خورشید می باشد ، بنابراین اگر موهای شما از این نوع است حتما از محصولاتی استفاده کنید که دریافت این  پرتوهای مضر را مسدود کند.

10- استفاده مکرر از استخر ها عامل دیگری است که باعث آسیب رساندن به پوست سر می شود.کلر موجود در استخر با از بین بردن روغنهای اساسی، پوست سر را خشک می کند و در نتیجه باعث ایجاد شوره سر می شود. برای جلوگیری از تماس این ماده شیمیایی با موهای شما یک کلاه شنا مناسب بپوشید.

11- همچنین قبل از رفتن به استخر یک دوش آب سرد بگیرید و موهای خود را کاملا خیس کنید. موهای شما آب شیرین را جذب می کند و در واقع هیچ جایی برای جذب کلر نمی گذارند.

12- بعد از دوش آب سرد و قبل از ورود به استخر با استفاده از روغن هایی مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون رطوبت موهای خود را تقویت کنید. این مواد فضای کمی برای جذب کلر باقی می گذارند و از آنجا که از قوام و چربی نسبتاً بالایی برخوردار هستند ، سریعاً از بین نمی روند.

13- بعد از اتمام استخر و در خانه هم بهتر است از مخلوط سرکه سیب و آب برای از بین بردن کلر که می تواند به مو و رنگ مو شما آسیب برساند استفاده کنید و موهای خود را با آن بشویید.

ads
ads
ads

موضوعات مجله

.

آخرین مطالب مجله

.
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد یا جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب
0