کودکان و نکاتی برای متعادل نگه داشتن وزن آنها

چکیده کوتاه مطلب

در جهان همواره تعداد کودکان مبتلا به چاقی در طی دو سال گذشته رو به افزایش است. چرا پزشکان و دانشمندان از این روند ناراحت هستند؟ به عنوان والدین ، چه اقداماتی می توانید برای جلوگیری از چاقی در فرزندان خود انجام دهید؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده می شود.
راهنمای مقاله

چرا چاقی کودکان به عنوان یک مشکل در نظر گرفته شده است؟

کودکان دارای چاقی بیشتر از همسالان وزن طبیعی خود ، مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. آنها همچنین به احتمال زیاد دچار انزوای اجتماعی ، افسردگی و عزت نفس پایین می شوند. تأثیرات این امر می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد.

کودکان دارای چاقی در معرض خطر ابتلا به بیماریهای مزمن مانند آسم ، آپنه خواب ، مشکلات استخوانی و مفاصل و دیابت نوع 2 هستند.

دیابت نوع 2 در کودکانی که اضافه وزن دارند به طور فزاینده ای گزارش می شود. شروع دیابت در کودکان می تواند منجر به بیماری های قلبی و نارسایی کلیه شود.

کودکان دارای چاقی نسبت به همسالان با وزن طبیعی از عوامل خطر بیشتری برای بیماری های قلبی برخوردار هستند. عوامل خطر شامل فشار خون و کلسترول بالا است. در نمونه افراد 5 تا 17 ساله ، تقریبا 60٪ کودکانی که اضافه وزن داشتند حداقل یک عامل خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی داشتند و 25٪ آنها دارای دو یا چند عامل خطر بودند.

برای جلوگیری از اضافه وزن و چاقی کودکان چه کاری می توانم انجام دهم؟

کالری که کودک شما از غذاها و نوشیدنی ها دریافت می کند را با کالری که آنها از طریق فعالیت بدنی و رشد طبیعی مصرف می کند ، متعادل نگه دارید.

به یاد داشته باشید که هدف از این کار کاهش سرعت افزایش وزن و در عین حال اجازه رشد و پیشرفت طبیعی در کودکان است. با این وجود کودکان نباید به هیچ وجه بدون مشورت مشاور و متخصص در رژیم غذایی کودکان در رژیم کاهش وزن قرار بگیرند.

متعادل کردن کالری : به کودکان کمک کنید عادات غذایی سالمی ایجاد کنند

یکی از قسمت های متعادل کردن کالری ، خوردن غذاهایی است که میزان کافی کالری فراهم می کنند. شما می توانید به کودکان خود کمک کنید تا با ایجاد عادات غذایی سالم ، راه هایی برای سالم تر کردن غذاهای مورد علاقشان و کاهش وسوسه غذاهایی که بیش از حد کالری دارند برایشان ایجاد کنید.

هیچ رازی در تغذیه سالم وجود ندارد. برای کمک به فرزندان و خانواده خود در ایجاد عادات غذایی سالم می توانید :

سبزیجات و میوه ها را به میزان زیاد تهیه و مصرف کنید.

شیر یا لبنیات کم چرب یا بدون چربی را در سفره خود قرار دهید.

گوشت پروتئین ، مرغ ، ماهی ، عدس و لوبیا را برای پروتئین انتخاب کنید.

خانواده خود را به نوشیدن آب زیاد تشویق کنید.

مصرف قند و چربی اشباع را محدود کنید.

همواره به دنبال راه هایی برای سالم تر کردن غذاهای مورد علاقه خود و کودکانتان باشید.

دستور العمل غذاهایی که کودکان شما از آنها لذت می برند را مرتب درست کنید تا متوجه شوید فقط با چند تغییر کوچک ، یک غذا به چه میزان می تواند سالم تر و به همان میزان رضایت بخش باشد.

وسوسه خوردن غذاهایی که بیش از حد کالری دارند را از بین ببرید!

اگرچه از همه چیز در حد متوسط می توان لذت برد ، اما کاهش وسوسه خوردن غذاهایی که بیش از حد کالری دارند نیز می تواند به فرزندان شما در ایجاد عادات غذایی سالم کمک کند. درعوض فقط به فرزندانتان اجازه دهید بعضی اوقات آنها را بخورند. در زیر نمونه هایی از  تغذیه های آسان ، کم چرب و کم قند که 100 کالری یا کمتر دارند آورده شده است:

یک سیب متوسط

یک موز متوسط

1 فنجان زغال اخته

1 فنجان انگور
1 فنجان هویج رنده شده

متعادل کردن کالری : به کودکان کمک کنید تا فعال باشند

بخش دیگر تعادل کالری مربوط به درگیر شدن در میزان مناسبی از فعالیت بدنی و جلوگیری از تحرک بیش از حد و یا بیش فعالی است. علاوه بر سرگرمی برای کودکان ، فعالیت بدنی منظم دارای مزایای سلامتی بسیاری برای آنان است ، از جمله:

تقویت استخوان ها

کاهش فشار خون

کاهش استرس و اضطراب

افزایش عزت نفس

کمک به مدیریت وزن

کودکان باید حداقل 60 دقیقه فعالیت بدن روزانه با شدت متوسط داشته باشند. به یاد داشته باشید که کودکان از بزرگترها تقلید می کنند. روزانه فعالیت بدنی خود را زیاد کنید و کودکان خود را ترغیب کنید که به شما بپیوندد.

برخی از مثالهای فعالیت بدنی با شدت متوسط شامل موارد زیر است:

پیاده روی سریع

 پرش با طناب

فوتبال

شنا

زمان کم تحرکی کودکان خود را کاهش دهید.

علاوه بر تشویق فعالیت های بدنی ، به کودکان کمک کنید تا از اتلاف بیش از حد وقتشان اجتناب کنند. زمان خواب ، تماشای تلویزیون و بازی های ویدئویی آن ها را در حد تعادل نگه دارید.

درعوض ، فرزندان خود را تشویق کنید تا فعالیتهای سرگرم کننده ای به همراه  اعضای خانواده یا به تنهایی داشته باشند که خود به فعالیتهای بیشتر منجر می شود.

ads
ads
ads

موضوعات مجله

.

آخرین مطالب مجله

.
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد یا جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب
0