شیر مادر و مبانی تغذیه آن برای پدران

چکیده کوتاه مطلب

در این مقاله با اصول اولیه تغذیه با شیر مادر همچنین مطالبی که پدران باید در مورد اینکه چه موقع نوزادانشان نیاز به تغذیه دارند آشنا می شوید.
راهنمای مقاله

در این مقاله با اصول اولیه تغذیه با شیر مادر همچنین مطالبی که پدران باید در مورد اینکه چه موقع نوزادانشان نیاز به تغذیه دارند آشنا خواهید شد.

چرا شیر مادر ؟

به عنوان یک پدر به محض استقبال از کودک خود با تجربیات جدید زیادی روبرو خواهید شد و باید از همسر خود به هنگام شیر دهی حمایت کنید. مراقبت از خانوادتان یک مسئولیت بزرگ است. شما می خواهید از آنها محافظت کنید و انتخاب های سالم برای آنها انجام دهید. به همین دلیل است که تصمیم گیری در مورد شیردهی بسیار مهم است.

تغذیه با شیر مادر مزایای بسیاری دارد. شیر مادر برای محافظت از کودک سرشار از مواد مغذی ، آنزیم ها ، فاکتورهای رشد و آنتی بادی ها است و همچنین به هضم غذا در بزرگسالی کمک می کند. شیر مادر ممکن است خطر ابتلا به عفونت گوش ، آسم ، اسهال ، استفراغ و چاقی در دوران کودکی و موارد دیگر را در کودک کاهش دهد.

همچنین شیردهی باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود. ممکن است نوزادان با شیر مادر کمتر بیمار شوند و این ممکن است هزینه های سلامت خانواده شما را پایین نگه دارد. علاوه بر این  مادرانی که به کودک خود شیر می دهند باعث حفظ سلامتی خود نیز می شوند.

شیر مادر چگونه و از چه زمانی آماده تولید شدن می شود ؟

بدن زن قبل از زایمان آماده شیردهی می شود. در دوران بارداری ، سینه های او تغییر می کند تا بتوانند شیر تولید کند. هنگامی که نوزاد به دنیا می آید بدن آن ها هورمون هایی را ایجاد می کند که باعث می شود شیر ساخته شود.

به عنوان یک پدر چه کاری باید در بیمارستان انجام دهم؟

بعد از اینکه کودکتان به دنیا آمد همسر خود را ترغیب کنید تا پوست صورت نوزادش را به پوست صورت خود بکشد. با این کار کودک شما احتمالاً راهی برای گرفته سینه مادر خود  پیدا می کند تا بتواند از شیر مادر تغذیه کند. در ابتدا کودک شما هر 2-3 ساعت یکبار غذا می خورد. در بین این ساعات حتماً از همبستگی پوست به پوست کودک و مادرش اطمینان حاصل کنید. این می تواند به پیوند خوردن خودتان با کودک نیز کمک کند.

اگر همسر شما در شیردهی مشکل دارد ، حامی او باشید. از پرسنل بیمارستان کمک بخواهید یا با یک مشاور شیردهی صحبت کنید آنها به خوبی از آناتومی بدن مادر و نوزادان مطلع هستند و می توانند به پروسه شیردهی بهتر کمک کنند.

در حالی که همسر شما به شیر دهی و کودک شما به تغذیه با شیر مادر عادت می کند تا حد امکان همسرتان را تشویق و کمک کنید. به همسر خود بگویید که به او افتخار می کنید. وعده غذایی مورد علاقه او را انتخاب کنید و بازدید ها را محدود کنید تا او بتواند استراحت کند و روی شیردهی به نوزادش تمرکز کند. همچنین وقتی همسرتان شیر ندارد از او بخواهید میان وعده های خود را بیشتر کند و کارهای کودک از جمله عوض کردن پوشک را خودتان بر عهده گیرید.

چرا روش پوست به پوست مهم است؟

تا حد امکان پوست صورت کودک خود را روی پوست خود نگه دارید. به عنوان یک پدر این یکی از بهترین کارهایی است که می توانید انجام دهید تا با کودک خود ارتباط برقرار کنید. همچنین به کودک شما کمک می کند تا با دنیای خارج سازگاری پیدا کند و احساس آرامش و راحتی بیشتری کند.

چقدر کودک من به شیر مادر احتیاج دارد؟

در چند روز اول کودک شما در طی 24 ساعت 8-12 بار باید تغذیه شود. هیچ زمان یا طول مشخصی برای تغذیه وجود ندارد. بعضی از نوزادان 15-20 دقیقه در هر نوبت ، شیر می خورند. برخی دیگر برای مدت زمان کوتاه تر یا طولانی تر شیر می خورند. کودک شما الگوهای تغذیه خود را با گذشت زمان به شما اطلاع می دهد فقط رفتار های کودک خود را دنبال کنید.

در بدو تولد ، شکم کودک شما از یک سنگ مرمر بزرگتر نیست (حدود 1-2 قاشق غذاخوری) تا روز دهم که شکم کودک شما به اندازه یک توپ پینگ پنگ رشد می کند.

هر چه نوزاد شما رشد می کند نیاز وی به شیر مادر کم یا زیاد می شود و در این حین بدن همسر شما با این تغییرات تنظیم می شود. در طول رشد  ، کودک شما ممکن است برای مدت طولانی تر نیاز به مراقبت داشته باشد و همسر شما نیز به دلگرمی بیشتری احتیاج دارد.

چگونه می توانم پی ببرم که فرزندم به اندازه کافی شیر مادر می خورد یا خیر؟

دیدن پوشک کودکتان یکی از راه هایی است که می گوید کودک شما به اندازه کافی شیر می خورد یا خیر. رنگ ، بافت و دفعات تعویض پوشک چیزهای زیادی را برای شما مشخص می کند. تعویض پوشک توسط خودتان نیز یک روش خوب برای حمایت از همسرتان است.

علائم دیگر اینکه کودک شما به اندازه کافی شیر نمی خورد:

در حالی که کودکتان در حالت عادی است از کودک خود صدایی شبیه بلعیدن غذا می شنوید که این نشانه گرسنگی اوست.

به نظر می رسد کودک شما پس از تغذیه شیر مادر قصد دارد با دست و پا زدن به صورت آهسته ، خود را آرام نشان دهد که این نشانه سیر شدن اوست.

 کودک شما در حال رشد است دکتر متخصص تغذیه نوزادان می تواند افزایش وزن کودک شما را به خوبی بررسی کند و به شما درباره تغذیه کودکتان اطلاع دهد.

ads
ads
ads

موضوعات مجله

.

آخرین مطالب مجله

.
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد یا جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب
0