کاربرد طب سنتی در جهان و 6 روش مرسوم و جالب آن

چکیده کوتاه مطلب

کاربرد طب سنتی بسیار متنوع و روش های گوناگونی دارد اما طب سوزنی، حجامت،گیاهان دارویی،فیتیله گذاری، ماساژ توی نا و تغذیه سالم از مهم ترین آنها می باشد.
راهنمای مقاله

طب سوزنی

طب سوزنی عبارت است از قرار دادن سوزن در پوست سطحی، بافت زیرپوستی و عضلات در نقاط خاص طب سوزنی و دستکاری آنها است.

در طب سنتی، حدود 2000 نقطه طب سوزنی بر روی بدن انسان وجود دارد که توسط 12 نصف النهار اصلی به هم متصل می شوند. این نصف النهارها انرژی را بین سطح بدن و اندام های داخلی آن هدایت می کنند.

اعتقاد بر این است که طب سوزنی تعادل بین انرژی های مختلف بدن را حفظ می کند ، بنابراین جریان طبیعی انرژی را در بدن را فراهم می کند و سلامتی را به ذهن و بدن باز می گرداند.طب سوزنی از جمله کاربرد طب سنتی در جهان است.

حجامت

حجامت از کاربرد طب سنتی است که می توان گفت نوعی ماساژ  است که شامل قرار دادن چندین فنجان شیشه ای یا پلاستیکی بر روی بدن است. اساتید حجامت با استفاده از یک پنبه یا ماده قابل اشتعال، دیگر فنجان ها را گرم می کنند و سپس داخل فنجان ها قرار می دهند تا اکسیژن آن گرفته شود. سپس پزشک ماده را برداشته و فنجان را روی پوست قرار می دهد. هوای فنجان با خنک شدن باعث کاهش فشار درون فنجان و ایجاد خلاء می شود و اجازه می دهد فنجان به پوست بچسبد. محل های گوشتی بدن، مانند کمر و معده، مکان های ارجح برای این روش درمانی هستند. پس از مدتی با تجمع سموم زیر فنجان ها  دکتر مربوطه با ایجاد خراش هایی اقدام به خارج کردن سموم موجود در سطح پوست می کنند. خراشیدن تا زمانی که لکه های قرمز و سپس کبودی ناحیه درمان را بپوشاند انجام می شود.

ماساژ توی نا (Tui Na)

ماساژ توی نا (ترکیبی از ماساژ، تکنیک های کششی، فشاری، ضربه ای و مشت ومال) نوعی از بدن درمانی است که قرن هاست که درآسیای شرقی استفاده می شود. در یک جلسه توی نا، بیمار بدون درآوردن لباس روی صندلی می نشیند. پزشک یک سری سوال می پرسد و سپس درمان را شروع می کند. نوع ماساژ ارائه شده توسط یک پزشک توی نا در بعضی مواقع می تواند کاملاً شدید باشد. تمرین کنندگان ممکن است از کمپرس های گیاهی، پمادها و گرما برای تقویت این روش ها استفاده کنند. ماساژ توی نا که از جمله کاربرد طب سنتی است برای درمان درد مزمن و شرایط اسکلتی عضلانی به خصوص هنگام شکستگی یا در رفتگی بسیار مناسب است.

فیتیله گذاری

کاربرد طب سنتی

فیتیله گذاری از جمله کاربرد طب سنتی است که در واقع درمانی است که شامل سوزاندن گیاه برنجاسف (درمنه) خشک شده در نقاط طب سوزنی است که برای بهبود انواع حساسیت ها یا بی حس کردن موضع استفاده می شود. اهداف دیگر فیتیله گذاری شامل  گرم كردن و شاداب كردن خون، تحريك جريان انرژی بدن، دفع باد و پراكندگي سرما و برطرف کردن رکود و کسالت در بدن است. از نظر تاریخی، این روش درمانی برای درد قاعدگی استفاده می شده است. سوزاندن برنجاسف مقدار زیادی دود و بوی تندی تولید می کند.

گیاهان دارویی

گیاهانی که معمولاً پزشکان طب سنتی استفاده می کنند می توانند از برگها، ریشه ها ، ساقه ها ، گلها و دانه های گیاهانی مانند پوست دارچین، زنجبیل، جینسینگ، شیرین بیان و یا ریواس تهیه شوند. جینسینگ پرکاربردترین ماده برای وسیع ترین مجموعه درمان در طب سنتی است. اگر یک پزشک ، گیاه درمانی را به عنوان درمان توصیه کند، گیاهان ترکیب شده و به فرمولی تبدیل می شوند که به شکل یک چای سنتی، کپسول، عصاره مایع، یا پودر توزیع می شود.استفاده از گیاهان دارویی از جمله مهم ترین کاربرد طب سنتی در ایران و جهان است.

تغذیه آسیایی

تغذیه آسیایی نوعی رژیم غذایی است که ریشه در درک از تأثیر غذا بر ارگانیسم انسان دارد. در تغذیه آسیایی، رژیم متعادل رژیمی است که همه موارد زیر را شامل شود:

تند (گرم کننده) ، ترش و شور (خنک کننده) ، تلخ (خنک کننده) ، شیرین (تقویت کننده).

تشخیص از روی زبان

پزشکان طب سنتی (به ویژه آسیای شرقی) از 5 روش اساسی تشخیص در ارزیابی های خود استفاده می کنند از جمله نگاه کردن، گوش دادن، بوییدن، پرسیدن و لمس کردن. بازرسی نه تنها بر شکل ظاهری و رفتاری بیمار متمرکز است، بلکه توجه ویژه ای به زبان نیز دارد.

تجزیه و تحلیل یک دکتر طب سنتی از زبان شامل اندازه، شکل، کشش، رنگ و پوشش آن است.

زبان ویژگی های مختلفی دارد که نشان دهنده عملکردهای مختلف بدن است:

رنگ زبان: نشان دهنده وضعیت خون، اندام ها و سطح انرژی بدن است.

شکل زبان: حالت خون را منعکس می کند.

رطوبت زبان: وضعیت مایعات در بدن را نشان می دهد.

پوشش زبان: نشان دهنده وضعیت اندام ها، به ویژه معده است.به عنوان مثال پوسته پوسته شدن سطح زبان ممکن است با اختلالات آلرژیک و بیماری های خود ایمنی همراه باشد.

ترک زبان: می تواند نشانه ای از عفونت مخمر یا کمبود بیوتین باشد.

با توجه به موضوعیت این مقاله تمامی موارد گفته شده باید توسط دکتر طب سنتی تشخیص و درمان شود، از این رو از خود تشخیصی و خود درمانی به شدت پرهیز کنید.

ads
ads
ads

موضوعات مجله

.

آخرین مطالب مجله

.
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد یا جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب
0